Вітаю Вас, Гість

Галина Каплюк, Альона Блохтур, фото Станіслава Груздєва, «Главком»

80% наших маленьких туристів все ж таки відпочивають в Україні і лише 20% їдуть за кордон. Лікарі радять батькам вже із 7 років відпускати дітей хоча б на два тижні оздоровлюватися самостійно, аби відпочити не лише від школи, а й від надмірної батьківської опіки. Але при цьому варто ретельно перевіряти, куди їде ваше чадо і чи не набереться там шкідливих звичок.

Мінімальна ціна за більш-менш якісний відпочинок дитини цього року в Україні буде на рівні 100-140 грн. за добу. В модернізованих дитячих таборах за два тижні доведеться викласти від 5 000 гривень. Якщо ж ви вирішили відправити свого маленького туриста за кордон, то краще обрати Болгарію та Словаччину через схожість з українським кліматом. Відпочинок у серпні в Єгипті експерти називають просто знущанням над дитячим організмом, а в Туреччину чи Грецію радять їхати на термін не менше двох-трьох тижнів, щоб дитина встигла і акліматизуватися, і оздоровитися.

Про це в прес-центрі «Главкому» розповіли заступник голови Всеукраїнської асоціації туристичних операторів Віктор Зінченко та завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика Лариса Кузнєцова.

Віктор Зінченко: «Перевага завжди віддається відпочинку дітей в Україні»

Є чотири напрямки відпочинку дітей. Перш за все, це відпочинок і оздоровлення дітей в літній туристичний період, але не тільки, тому що і зимовий відпочинок та оздоровча кампанія, і під час весняних та осінніх канікул також дуже важлива. Але враховуючи, що найбільш тривалі канікули літні, і є психолого-філософський стереотип ментальності українців, що кожна нормальна сім’я намагається на час літніх відпусток оздоровити дитину біля водойми і на сонці, то дуже великою популярністю користується саме поїздка на море і чисті ріки України. Тож перший аспект дитячого відпочинку – це його оздоровчий характер.

Віктор Зінченко

Друга позиція – це відпочинок дітей з батьками. Мені здається, що такий відпочинок є одним з найефективніших, тому що дитина найбільш позитивно розвивається.

Третій аспект дитячого туризму – це пізнавальний туризм для дітей як по Україні, так і за кордоном. Дитина їде в подорож, вона відвідує музеї, бачить пам’ятки історії, культури і т.і. Скільки б школяру не розповідали про Шевченка, він більше запам’ятає, якщо поїде до Канева і побуває на могилі Кобзаря.

Окремо я б виділив навчально-виховний туризм. Дуже великою популярністю, особливо останнім часом, користуються екскурсії в структурі навчальних програм, скажімо, по історії, географії, з української літератури. Дитина через екскурсійну методику вивчає ті чи інші дисципліни. Окремим підпунктом навчально-виховних програм займає освітній туризм за кордоном. Найбільш популярними є Великобританія, Мальта, Кіпр, де можна поєднати пізнавальний характер із навчальним. Головною темою таких поїдок стає вивчення іноземних мов. Такі поїздки робляться індивідуально для кожної дитини, з урахуванням побажань батьків.

Лариса Кузнецова: «Заграничный туризм – это и хорошо, и опасно»

Наши дети в течении года учатся, мы работаем, и летом нам хочется просто отдохнуть. Просто отдохнуть может быть даже более важно, чем еще дополнительно учится или что-то осматривать. Это каждый решает для себя, но на первом месте должно быть здоровье, которое, прежде всего, зависит от состояния иммунной системы. Очень многие хотят поехать в Трускавец с надеждой, что они излечат свою печень и желудочно-кишечный тракт. Но для того, чтобы это было эффективно, надо изначально проконсультироваться, пройти курс лечения и потом уже ехать. Ведь отдых это не совсем лечение, это - иммунореабилитация. Если состояние иммунной системы угнетено, очень важным ее показателем являются резервные возможности иммунокомпетентных клеток. Если они ниже нормы, и в этом состоянии ребенок едет отдыхать, то никакого удовольствия ни от экскурсий, ни от образовательной программы он не получит, потому что будет болеть. Отдых - это тоже стресс. Одна из стрессовых ситуаций - это синдром хронической усталости, если у ребенка он есть, то никакой отдых ему не поможет, наоборот - все усугубится.

Если мы действительно хотим отдохнуть, нужно ездить в ту среду, в которой мы живем, наверно, это все-таки в пределах Украины. Заграничный туризм – это и хорошо, и опасно. Например, в Турцию или Грецию обычно едут на 10-12 дней. Адаптационный период – 5 дней. Значит, мы 5 дней адаптируемся, 5 дней развлекаемся с турками, потом приезжаем домой и опять адаптируемся. Взрослые могут себе позволить все, что угодно, а детям от этого пользы никакой. Если уже ехать, то не менее чем на 2-3 недели. То же касается и Крыма.

Лариса Кузнецова

С водой, особенно за границей, нужно быть очень осторожными, потому что можно чем угодно заразиться. То же самое с песком, по которому мы любим ходить босиком. Есть очень много паразитарных инфекций, которыми мы можем заражаться за счет воды, песка и окружающей среды. Нужно обязательно соблюдать гигиену, ходить в обуви, нужно есть и пить только то, что предлагается в гостинице. Я уже не говорю об экстремальном туризме и о туризме, который предполагает дикие места, – к этому нужно готовить свой организм.

Отдых – это такая же работа, как все, чем мы занимаемся, ее нужно планировать, отдыхать очень грамотно и быть в этом плане культурным человеком. Культурный человек – это человек, который следит за своим здоровьем.

Куди найчастіше відправляють на відпочинок дітей, за кордон чи все ж таки віддають перевагу Україні?

Віктор Зінченко: Перевага завжди віддається відпочинку дітей в Україні. Перш за все, це Крим, я б особливо виділив Євпаторію, де досить повільний спуск в море і вода завжди прогрівається. Користується попитом Бердянськ: поряд за гарними умовами там досить помірні ціни, в порівнянні з кримськими. А також інші регіони, такі як Херсонська, Миколаївська, Одеська області. Окремо виділив би Полтавську область, яка приймає дуже багато дітей на оздоровлення. Там надзвичайно чиста екологічна територія, яка практично не постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи, там прекрасна річка Ворскла з чистими піщаними берегами.

Туроператори України пропонують і дитячий відпочинок за кордоном. Але до цих моментів треба відноситися дуже серйозно, адже відправити групу дітей в Єгипет в серпні є прямим знущанням з дитячого організму. Дуже багато українських дітей відпочиває в Болгарії і Словаччині, ці поїздки користуються більшим попитом, аніж, скажімо, Туреччина, Іспанія чи Греція. Ці країни дуже сприятливі для дитячих організмів, адже Болгарія – це фактично смуга Одеси або Криму, а Словаччина – взагалі наші Карпати, що є найбільш ефективним для оздоровленням дітей.

Скільки коштуватиме в цьому році відправити дитину в дитячий табір чи відпочити всій сім’ї?

Віктор Зінченко: Гарний відпочинок не може бути абсолютно дешевим. Ми звикли вважати, що чим дешевше, тим краще. Філософія нашого життя підводить нас до розуміння того, що відпочинок – це не хліб з маслом, це ще й ікра на хлібі з маслом. Треба реально про це говорити і розділяти туризм для дітей комерційний і соціальний, коли держава має дбати про дітей-сиріт, дітей з економічно вразливих чи неповних сімей. Для цього повинен працювати державний механізм, треба чітко розподіляти, мати статистику цих сімей, щоб допомога була адресною.

Мінімальна ціна, при якій можна зберегти якість відпочинку для дитини на рівні триразового харчування, нічлігу, побутових умов, якщо не персональних, то блочних – це в Україні від 100-140 гривень за добу. Для прикладу, в одному з таборів Євпаторії 14 днів відпочинку в липні-серпні для дитини буде коштувати від 2400 гривень.

Якщо взяти табори нового покоління, які модернізовані з точки зору обладнання, побутових умов, з великою пізнавальною програмою, то двотижневий відпочинок коштуватиме від 5 тисяч гривень.

В цьому році з’явилася тенденція так званого раннього бронювання. Якщо ви в квітні, травні чи хоча б на початку червня подбаєте про путівку для своєї дитини, то при оплаті відпочинку на липень-серпень матимете право претендувати на знижку 15-20%. Нам треба приєднуватися до європейського менталітету, коли про відпочинок думається за півроку чи навіть за рік. Тоді можна вибрати те, що вам економічно підходить і отримати якісь знижки.

Скільки на одну дитину буде коштувати згадана вами поїздка до Канева?

Віктор Зінченко: Це залежить від багатьох чинників. Поїздка до Канева на один день в пристойному автобусі та з екскурсоводом на місці, одноразовим харчуванням при групі в 35-40 осіб буде коштувати приблизно 60-70 грн. на одну дитину.

Скільки коштує в середньому відпочинок дитини за кордоном, в тій же Великобританії?

Віктор Зінченко: Якщо говорити про навчальні тури з 25 годинами англійської мови на тиждень, то це коштує приблизно до 2 тисяч доларів. Включно з транспортуванням, харчуванням та проживанням.

Лариса Кузнецова: Мы внуку предложили три детских лагеря на выбор. Он сразу поинтересовался, какая там дисциплина, и наотрез отказался от варианта со сменами и строгой дисциплиной, где все было «по звонку» и почти не было свободного времени. Он собирается в более современный лагерь в Крыму. Например, там питание - «шведский стол», где есть все необходимое и каждый ребенок кушает то, что ему нравиться. Это тоже отдых, нет психологического давления. Охрана там очень хорошая, вожатые – образованные люди, знающие языки, там работают психологи. Так что и в Украине ребенку можно очень хорошо отдохнуть. Когда же ребенок едет в Турцию или Египет, он все равно остается под надзором родителей, которые держат его в той же дисциплине, что и дома. Ребенка хоть на две недели, но надо отпускать на свободу. Это можно делать уже с 7 лет.

А совсем маленьких, когда можно вывозить на отдых?

Лариса Кузнецова: С 3 лет. Маленького грудничка все-таки опасно далеко вывозить, можно только в село рядышком или на дачу, но не в Крым из-за сильного солнца. Иммунная система таких маленьких детей еще не адаптирована, она еще развивается, так что им сложно переносить акклиматизацию.

Де ж батьки в межах України можуть відпочити із зовсім малесенькими дітьми?

Віктор Зінченко: Не буду називати конкретні бази, але на сайті будь-якого туроператора є перелік об’єктів, де можуть відпочити батьки з дітьми. Є багато баз та пансіонатів для такого роду відпочинку, в тому числі за розумну ціну, на території Херсонської та Миколаївської областей. Там є постійно тепла вода, хороше харчування, дитячі майданчики. Крім того, там є вихователі, тож батьки можуть піти на кілька годин на море і залишити дитину в складі якоїсь мінігрупи і за нею та дивитимуться. Цей досвід до нас прийшов із-за кордону.

Якщо у нас знову буде спекотне літо з високими температурами, може не варто відправляти дітей на море?

Лариса Кузнецова: Можно отдыхать на море, но строго соблюдать культуру: детям – головные уборы, солнцезащитные очки и тапочки на ноги. Купание с 8.00 до 11.00 и с 17.00 до 19.00., а все остальное время надо находиться в тени и взрослым, и детям.

Кстати, сейчас очень модный смугловатый цвет кожи, но не «черный», как это было раньше. Это очень хорошо, люди больше не будут лежать сутками на пляже и вредить своей коже.

Позитив есть и в том, что сейчас появилось множество пансионатов, вил, что позволяет рассосредоточить детей во время летнего сезона. Раньше в этот период было очень большое скопление детей в лагерях и санаториях, на одной территории они друг друга заражали. Существует понятие «внутрисанаторная инфекция». Сейчас условия быта изменились в лучшую сторону, есть отдельные комнаты для сна. Да, это дорого, но зато очень полезно.

Віктор Зінченко, Лариса Кузнецова

Важно также подбирать себе место для отдыха, которое подходить именно вам, а не потому что это модно. В тот же Трускавец многие едут отдыхать-лечиться, а пользы никакой, потому что едут больные, а нужно отправляться туда уже после лечения.

Детям с какими болезнями куда лучше ехать отдыхать?

Лариса Кузнецова: В каждом конкретном случае необходима консультация с врачом-педиатром, с врачом-терапевтом, с врачом-иммунологом. Для каждого существуют свои показания и противопоказания. Если есть бронхо-легочные заболевания - лучше всего отдыхать в Херсоне и Бердянске, там степь и сухой морской воздух. Если бронхиальная астма или легочные заболевания другого генеза - лучше ехать в Ялту, где влажный воздух. Если есть различные кожные заболевания и системные поражения, лучше ехать в Закарпатье. Желудочно-кишечные – в Трускавец, Сваляву и Моршин. Если щитовидная железа увеличена, то на солнце быть нельзя. Нужно обязательно посоветоваться с эндокринологом и выбрать место для отдыха.

Скільки дітей у процентному відношенні відпочивають за кордоном та в Україні?

Віктор Зінченко: Це співвідношення десь 20% та 80% відповідно.

Коли ви відправляєте дитину кудись саму, то важливо, кому ви її доручаєте. Ця когось це може бути перша самостійна поїздка, і якщо гарний відпочинок, то дитина повертається в сім’ю з новим набором якостей. Вона стає самостійнішою, дорослішою. А можна відправити в дитячий табір дитину, яка не палить, а повернеться вона з цигаркою в зубах. Невдала поїздка формує дуже багато негативу, починаючи від пива та цигарок і закінчуючи наркотиками. Тож треба пред’являти вимоги до туристичного оператора, дивитись, який у нього досвід, яку відповідальність він може нести. Крім того, дивитись, хто є керівником групи, наскільки він професійний.

Я знаю, як інколи реалізовуються соціальні державні проекти. Мені дуже прикро, коли якійсь райдержадміністрації виділяється певна сума грошей і визначається, скільки дітей треба оздоровити. При цьому якість наших чиновників не цікавить, бо у них є план. Але не можна планувати на дитячих долях, заганяючи іноді цих дітей в якісь напівбараки із побутовими умовами, далекими від вимог санепідемслужби. Тут має бути великий державний контроль. Нехай цей план буде на 5% меншим, але якіснішим.

2