Вітаю Вас, Гість

Загальна інформація

 

В Україні з січня 2011 року Постановою правління ФСС з ТВП №26 від  22.12.2010 затверджений новий Порядок фінансування страхувальників та надання застрахованим особа матеірального забезпечення за рахунок коштів Фонду СС з ТВП України(далі – Порядок).

Відповідно п.2 Порядку, підставою для фінансування страхувальників-роботодавців робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами (Додаток).

Відповідно п.5.  Порядку, для отримання коштів Фонду для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, нарахованого страхувальником, страхувальник звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеним в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування (для зареєстрованих після 01.01.2011) (далі – місце обліку), із заявою-розрахунком за підписом керівника та головного бухгалтера, засвідченою печаткою підприємства.

Бланк заяви подається у випадках:

·         Тимчасової непрацездатності

·         Тимчасової непрацездатності по догляду за хворою дитиною або хворим членом сімї

·         Вагітності та пологах

·         На поховання

Відповідно п.6. Порядку, заява-розрахунок готується у двох примірниках, один з яких разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення, зберігається у страхувальника, а другий подається до робочого органу Фонду.

!!! Прохання бухгалтерії подавати копію заяви – розрахунку, як додатковий третій примірник.

Відповідно п.8. Порядку, робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Відповідно п.9. Порядку, після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов’язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення у строки, визначені у статті 52 Закону.

Відповідно п.10. Порядку, у разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

  

Фінансування звичайних та декретних лікарняних листів

 Звичайні лікарняні (оплата перших п’яти днів

тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця, допомога по тимчасовій непрацездатності)

Декретні лікарняні

(допомога по вагітності та пологах)

1

2

Чим регулюється призначення допомоги

Статті 35, 37 Закону № 2240

Статті 38, 39 Закону № 2240

Підстава для виплати

Наданий підприємцю-роботодавцю листок непрацездатності

Порядок оплати

Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів підприємця. Починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності виплачується допомога за рахунок коштів Фонду «тимчасової непрацездатності».

Оплата днів тимчасової непрацездатності застрахованій особі провадиться за робочі дні (години) згідно з графіком роботи, які припадають на дні тимчасової непрацездатності.

Згідно зі статтею 37 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:

— 60 % середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж до 5 років;

— 80 % середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 8 років;

— 100 % середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 8 років;

— 100 % середньої заробітної плати (доходу):

а) застрахованим особам, віднесеним до 1 — 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, яка їх замінює та доглядає за хворою дитиною віком до 14 років, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи;

б) ветеранам війни; особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань;

в) донорам

Оплачується з першого дня за рахунок коштів Фонду «тимчасової непрацездатності».

Допомога по вагітності та пологах нараховується в розмірі 100 % середньої заробітної плати (доходу) незалежно від величини страхового стажу. Оплачуються календарні дні, що припадають на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами

 

Оподаткування допомоги

На оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності та допомогу по тимчасовій непрацездатності нараховуються внески до Пенсійного фонду (33,2 %), а також з них справляються податок з доходів (15 %) і внески до Пенсійного фонду (2 %)

 

Щодо допомоги по вагітності та пологах жодних нарахувань і утримань робити не потрібно

 

Розрахунок допомоги...

 

 

 

 

 

Фінансування витрат на поховання

Відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 № 2240 (далі – Закон 2240) допомога на поховання надається у разі смерті застрахованої особи, а також членів сім'ї, які перебували на її утриманні:

 

- дружини (чоловіка);

 

- дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали інвалідами до 18 років (братів, сестер та онуків - за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студентів та учнів середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладів з денною формою навчання - до 23 років;

 

- батька, матері;

 

- діда та баби за прямою лінією спорідненості.

 

Не вважаються такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, члени сім'ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).

 

Допомога надається застрахованій особі, члену її сім'ї або іншим юридичним чи фізичним особам, які здійснили поховання.

 

Згідно з ч.4 ст.51 Закону 2240 передбачено, що допомога на поховання застрахованої особи призначається сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання, на підставі свідоцтва про смерть, виданого органом реєстрації актів громадянського стану.

 

Допомога на поховання члена сім'ї застрахованої особи призначається застрахованій особі на підставі свідоцтва про смерть, виданого органом реєстрації актів громадянського стану, та довідки з місця проживання про перебування померлого члена сім'ї на утриманні застрахованої особи.

 

Крім того, ст. 46 Закону 2240 передбачено, що допомога на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні, надається в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – правління ФСС з ТВП), але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

 

Постановою правління ФСС з ТВП від 16.11.2011 року № 55, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 15 грудня 2011 року за №1453/20191 та набирає чинності з 1 січня 2012 року установлено новий розмір допомоги на поховання – 2200 гривень.

 

 

Звіт надається за формою Ф-4 та Ф-14 не пізніше 20 числа місяця наступного за звітнім.

ПОСТАНОВА від 18 січня 2011р. № 4

 

 


Більш детальніше за телефоном: (04860)9-16-82 
або на сайті: Положення № 26 від 22.12.2010