Вітаю Вас, Гість

ПОРЯДОК

ПРОВЕДЕННЯ ПЕРЕВІРОК СТРАХУВАЛЬНИКІВ ПО КОШТАХ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

Проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснюється посадовими особами органів Фонду відповідно до "Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22.12.2010 № 29 (далі Інструкція).

Перевірки страхувальників проводяться на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності, суб’єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників, за місце знаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки.

Органи Фонду здійснюють планові та позапланові перевірки.

Планові перевірки проводяться згідно з планами-графіками органу Фонду. Перевірці підлягають документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалась перевірка.

Планова перевірка проводиться за умови письмового повідомлення страхувальника не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення такого заходу.

На проведення кожної перевірки посадовій особі органу Фонду видається направлення, яке пред’являється перед початком перевірки керівнику страхувальника або уповноваженій ним особі разом із службовим посвідченням.

Страхувальник має право не допускати посадових осіб органу Фонду до здійснення перевірки, якщо вони не пред’явили направлення.

Строк проведення планової перевірки страхувальників не може перевищувати 15 робочих днів, а страхувальників – суб’єктів малого підприємництва – 5 робочих днів.

Позапланові перевірки проводяться без попереднього повідомлення страхувальника за наявності таких підстав:

- подання страхувальником письмової заяви до відповідного органу Фонду про здійснення перевірки за його бажанням;

- виявлення невідповідності між даними, зазначеними у документах обов’язкової звітності та заявах-розрахунках, поданих страхувальником до органу Фонду;

- за результатами аналізу даних, зазначених у звітності, заяві-розрахунку страхувальника по коштах Фонду, статистичних даних виявлено перевищення розміру середньо-денної допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності і пологах над розміром середньо-денної заробітної плати;

- виявлення під час перевірки в іншого страхувальника фактів, що свідчать про порушення вимог законодавства, які вплинули або можуть вплинути на виплату матеріального забезпечення та надання соціальних послуг;

- звернення фізичних та юридичних осіб про порушення страхувальником законодавства з питань, що належать до компетенції органів Фонду; подання страхувальником у встановленому порядку скарги про порушення законодавства посадовими особами органу Фонду під час проведення планової чи позапланової перевірки або скарги на рішення органу Фонду;

- неподання у встановлений термін страхувальником звітності до органу Фонду без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню такої звітності;

- розпочато процедуру реорганізації чи припинення юридичної особи, закриття відокремленого підрозділу юридичної особи, припинення діяльності суб’єкта малого підприємництва, порушено провадження у справі про визнання банкрутом страхувальника або подано заяву про зняття з обліку страхувальника;

- на вимогу правоохоронних органів або за рішенням суду.

Строк проведення позапланової перевірки страхувальника не може перевищувати 10 робочих днів, а суб’єктів малого підприємництва – 2 робочих дні.

Під час перевірок страхувальників перевіряються:

здійснення заходів щодо усунення порушень, виявлених попередніми перевірками;

стан заборгованості по страхових коштах;

повнота та своєчасність сплати та повернення страхових коштів страхувальниками;

правомірність призначення та виплати матеріального забезпечення застрахованим особам;

правильність обчислення середньо-денної заробітної плати, з якої обраховуються суми матеріального забезпечення застрахованим особам;

правомірність заявлення і використання страхових коштів, які надійшли від органів Фонду;

правомірність видачі та використання путівок на санаторно-курортне лікування працівниками та членами їх сімей та правильність ведення їх обліку, своєчасність сплати їх часткової вартості;

дотримання вимог нормативно-правових актів Фонду щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей;

правильність складання звітності по коштах Фонду та своєчасність її надання до органів Фонду;

робота комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації;

відповідність даних бухгалтерського обліку даним звітності по коштах Фонду та даним статистичної звітності.

За результатами перевірки складається акт.

В останній день перевірки два примірника акта перевірки підписуються посадовими особами органу Фонду, які її проводили, керівником, головним бухгалтером (бухгалтером) або уповноваженою керівником особою та головою комісії (уповноваженого) із соціального страхування страхувальника, який перевірявся.

Якщо за результатами перевірки встановлені порушення в використанні коштів Фонду, керівник органу Фонду приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника (далі Рішення).

Страхувальники зобов’язані у десятиденний строк після отримання Рішення перерахувати страхові кошти, використані з порушенням, а також фінансові санкції.

У разі несвоєчасного виконання страхувальником Рішення щодо повернення коштів Фонду та сплати фінансових санкцій або виконання його не в повному обсязі приймається рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду.

Види штрафних санкцій

Відповідно до статті 30 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів, які перевищують фактичні витрати на надання матеріального забезпечення та за несвоєчасне виконання страхувальником Рішення щодо повернення коштів Фонду та сплати фінансових санкцій на страхувальника та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Порушення посадовими особами підприємств, установ, організацій, фізичними особами, які використовують найману працю, порядку використання коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, несвоєчасне або неповне їх повернення, несвоєчасне подання або неподання встановленної звітності, подання недостовірної звітності щодо використання страхових коштів, - тягнуть за собою накладення штрафу від восьми до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (стаття 165-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Вчинення дій, що перешкоджають уповноваженим особам Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у проведенні перевірок щодо використання страхових коштів у випадках, передбачених законодавством, - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від восьми до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 188-23 Кодексу України про адміністративні правопорушення).


Більш детальніше за телефоном: (04860)9-16-82
або на сайті: Положення № 29 від 22.12.2010