Вітаю Вас, Гість

Все кипит, и все сырое

Понедельник, 17 июня 2013, 20:59

Сергей Дидковский

Одесские известия, 13.06.2013

Летом Одесская область, кроме всего прочего, – курорт. На морском побережье расположены 913 санаториев, баз отдыха и детских оздоровительно-лечебных заведений. В них предусмотрено оздоровление более 200 тысяч детей и почти миллиона взрослых отдыхающих. 

Так что не случайно проблема безопасного отдыха людей рассматривалась в Одесской облгосадминистрации на заседании комиссии по вопросам техногенно-экологической безопасности и чрезвычайных ситуаций. В частности речь шла об улучшении противопожарного состояния объектов летнего отдыха, неотложных мероприятиях по предотвращению гибели людей на воде, функциональных возможностях имеющихся пожарных команд сельских советов, дежурстве круглосуточных пожарных постов, уровне подготовки персонала добровольных пожарных дружин. 

Решено регулярно проводить плановые рейды и внеплановые проверки. Есть уже и первый результат, о котором сообщает Главное управление Государственной службы Украины по чрезвычайным ситуациям в Одесской области.

Ряд недостатков выявлен в Затоке. На базе отдыха «Озон» противопожарные мероприятия почти не проведены. База была образцовой, когда принадлежала предприятию «Кислородмаш». Но с того времени прошло много лет…

На сегодняшний день все начато, но не закончено. Так, есть семь недоукомплектованных пожарных щитов; отсутствуют 14 огнетушителей, которые отправлены на проверку и перезаправку. Еще 16 заказаны, но их пока не привезли. Электросеть еще не проверяли, ждут специалистов. Есть заполненный пожарный резервуар на 35 кубометров с помпой. Но система подачи воды неисправна.

– Что касается противопожарной безопасности, мы стараемся не отходить от норм и правил, – между тем утверждает директор базы «Озон» Александр Подмоскун.

Не лучше дела и на базе отдыха «АК Каролино» в той же Затоке. Арендаторы, хозяйствовавшие здесь несколько лет, не слишком старались поддерживать все в надлежащем состоянии. Теперь директору Галине Михайлюк предстоит полная реконструкция объекта. А пока, чтобы довести это немалое хозяйство до современных стандартов, она выдвинула ряд требований к прежним арендаторам. Ждет, когда те их удовлетворят.

Многие замечания проверяющих касаются противопожарной и техногенной безопасности. Основные из них таковы: помещения многих баз отдыха не оборудованы системами автоматической пожарной сигнализации и оповещения, а системы внешнего и внутреннего пожаротушения требуют ремонта. К тому же, помещения и территории объектов не укомплектованы первичными средствами пожаротушения, а конструкции чердаков не обработаны огнезащитными растворами. По результатам проверок к административной ответственности привлечены 238 должностных лиц, вынесено 87 постановлений о приостановке эксплуатации объектов отдыха. Ведь все помнят пожар 12 ноября прошлого года на территории базы «Академическая» Киевского университета биоресурсов и природопользования в Ильичевске. 

Хуже всего обстоят дела с выполнением предписаний в Лебедевке Татарбунарского района, где расположены базы отдыха «Восток» и «Энергетик», на базе отдыха «Пеликан» (коса Катранка в том же районе), на Будакской косе в Белгород-Днестровском районе – на базах отдыха «Колос» и «Злата», в Коминтерновском районе – на базах «Море» и «Энергетик», в Килийском районе – на базах «Троянда», «Шампань Украины» и «Приморье», в Овидиопольском районе – в селе Грибовка – на базах «Орион» и «Унава», в Каролино-Бугазе – на базах «Лотос» и «Лилия», в Беляевском районе – в государственном учреждении детского специализированного клинического санатория «Хаджибей» и в городе Ильичевске – на базе «Дружба».

Главное управление ГСЧС готово и в дальнейшем приостанавливать эксплуатацию объектов, которые находятся в неудовлетворительном противопожарном состоянии, отмечает начальник отдела пожарной безопасности Сергей Кучер. Ведь и незначительные недостатки могут обернуться серьезной угрозой здоровью, даже жизни людей.



Де можна відпочити дітям цього літа в Україні









Куди влітку відправити відпочивати дітей?

ЯК ВІДПОЧИТИ ВЛІТКУ ТА НЕ ЗАШКОДИТИ ЗДОРОВ'Ю: ПОРАДИ ЛІКАРІВ

 у Міністерстві охорони здоров'я відбулася прес-конференція, присвячена здоровому літньому відпочинку. Як правильно відпочивати, харчуватися та засмагати влітку і при цьому не зашкодити здоров'ю, розповіли провідні фахівці МОЗ України: 

директор Департаменту лікувально-профілактичної допомоги Микола Хобзей, головний комбустіолог Георгій Козинець, головний дерматолог Олександр Літус та головний дієтолог Олег Швець.

Кожен з нетерпінням чекає на відпустку, покладаючи на неї великі надії щодо відпочинку та оздоровлення. На жаль, не завжди надії справджуються. Досить часто люди повертаються з відпустки хворими і витрачають багато часу на відновлення свого здоров'я. Щоб цього не сталося, потрібно врахувати деякі нюанси.

Обов'язково системно оцініть стан свого здоров'я і виявіть найслабші місця. За можливістю проведіть профілактичні заходи, щоб запобігти можливому загостренню. Адже будь-яка поїздка — це стрес. Тому відвідайте лікаря, щоб упевнитися, що з вами нині все гаразд, або визначити основні напрями оздоровлення організму.

Крім того, якщо ви плануєте відпочинок в "екзотичній" країні, поцікавтеся заздалегідь, чи непотрібно вам вакцинуватися від "екзотичних" інфекцій, щоб згодом не лікуватися від них протягом усього життя.

Спека

Аби уберегти своє здоров'я від негативного впливу спекотної погоди перш за все медики радять збільшити кількість вживання рідини впродовж дня.

Люди похилого віку повинні часто вживати воду, не очікуючи на відчуття спраги. Більш пильно потрібно слідкувати за водним статусом людей, які не можуть обслуговувати себе самостійно, до таких належать лежачі хворі, діти, пацієнти зі зниженою розумовою функцією.

Медики також радять уникати влітку вживання алкоголю, особливо це стосується важких алкогольних напоїв.

Люди з підвищеною чутливістю до спеки мають залишатися у прохолодних або кондиційованих приміщеннях протягом того часу, коли сонце перебуває у своїй найбільш активній фазі (з 12:00 до 16:00). Важливо звертати увагу на одяг. В період літньої спеки потрібно обирати одяг з легких та натуральних матеріалів, носити головні убори, а також слід уникати тісної одежі. Адже, спека - це той період, коли можна не обмежувати проведення водних процедур. Крім того, у спекотні періоди необхідно знизити звичайну фізичну активність. Обмін тепла в організмі людини (метаболічна теплопродукція) залежить від рівнів фізичної активності, акліматизації, віку та будови тіла. Люди мають знати про підвищення ризику при фізичній активності під час спекотної погоди та симптоми теплового удару.

Хворим, які вживають будь-які лікарські препарати, слід обов'язково радитися зі своїм лікарем стосовно того, як вони можуть впливати на організм людини під час періоду літньої спеки.

Пацієнти, які вживають препарати, що знижують втрату тепла, повинні бути проінструктовані лікарем про самообстеження.

Препарати високого ризику: діуретини, антихолінергічні засоби, нейролептики.


Здорове харчування

Питання здорового харчування під час літнього періоду року базується на таких важливих постулатах: безпечність продуктів харчування, збалансованість раціону та дотримання достатнього питного режиму.

Для того, щоб застерегти себе від кишкових отруєнь та токсикоінфекцій, потрібно дотримуватись таких правил безпечного харчування:

- забезпечити чистоту всього, що має відношення до їжі і напоїв, починаючи з рук і завершуючи кухонним обладнанням;

- створити належні умови зберігання продуктів: ретельно відокремлювати готові продукти харчування від сирих; убезпечити їжу і напої від пливу комах і гризунів;

- піддавати гарячі страви з м'яса та риби ретельній термообробці;

- споживати лише свіжі, без ознак псування овочі, фрукти та молочні продукти;

- людям, що мають хронічні гастроентерологічні захворювання, варто утримуватися від вживання солі, насичених жирів та цукру.

- не купувати продукти харчування, а тим більше готову їжу, у місцях стихійної торгівлі.


Питний режим

Достатня гідратація організму є вкрай важливою у літній спекотний період року. Питання вживання кількості води є суто індивідуальним і залежить від способу життя людини, фізичної активності, кліматичних умов тощо. Зазвичай медики рекомендують вживати не менше 2-3 л рідини на добу. У таких випадках радять звертати увагу на колір сечі - якщо вона темна - кількість вологи в організмі недостатня.

З великою обережністю слід ставитися до вживання спиртних напоїв - особливо людям з хронічними серцевими та гастроентерологічними захворюваннями.

Нездорова засмага

Усі погані наслідки, які сонце (як природнє, так і штучне - солярії) може скоїти з нашою шкірою, лікарі об'єднують назвою "фотодерматози" - всього близько 30 захворювань. Найпоширеніший з фотодерматозів - сонячний опік. Шкіра червоніє, болить, свербить, вкривається пухирцями, починає облазити. В одних алергія на сонце проявляється у вигляді висипань на шкірі. Інші можуть дістати старече лентіго (пігментні плямки у вигляді ластовиння, тільки більші за розміром), сонячний кератоз (шерхість поверхні шкіри), меланома (злоякісна пухлина).

Якщо Ви легко і добре засмагаєте, ніколи не обгораєте, це ще не означає, що Вашій шкірі спілкування з сонцем нічим не загрожує. Сумарна доза випромінювання потім обов'язково себе проявить.

Це, як мінімум, швидке постаріння, кволість та сухість шкіри, ранні зморшки - доля всіх тих, хто полюбляє засмагати і з білою шкірою, і зі смуглявою шкірою. Це стосується безпосередньо і соляріїв.

Звичайно, це не означає, що весну і літо треба провести у тіні. Якщо людина не буває на сонці, у неї припиняється утворення вітаміну D, знижується фосфорно-кальцієвий обмін, послаблюються розумові та фізичні здібності, погіршується імунітет. Але при передозуванні ультрафіолету розвиваються абсолютно тіж самі наслідки: з'являється сонливість, знижується працездатність, різко падає імунітет. Золота середина є. Для користі блідолицьому північанину достатньо 10-15 хвилин опромінювання на день. Йдеться про наявність природних сонячних променів. Солярії медики не радять.

Якщо у Вас на тілі багато родимок, проконсультуйтесь перед поїздкою на південь з онкологом, якщо проблеми із щитовидною залозою - обов'язково відвідуйте ендокринолога, гіпертонічна хвороба, гіпотонія, стенокардія - кардіолога.

Не рекомендується засмагати людям з порушенням функції наднирників, тяжкими захворюваннями легень, червоною вовчанкою. Обережними з сонцем необхідно бути вагітним і жінкам у період клімаксу (у останніх сонце може спричиняти збільшення частоти приливів).


Рак шкіри

Упродовж травня 2012 року тривав Всеукраїнський місяць діагностування на раки шкіри. Він був підтриманий Віце-прем'єр-міністром України - Міністром охорони здоров'я Раїсою Богатирьовою та Президентом Національної академії медичних наук України Андрієм Сердюком.

Результати Всеукраїнського місяця діагностування на раки шкіри яскраво продемонстрували розміри та обсяг проблеми. Отримана інформація буде використана у розробці заходів по подальшому запобіганню, діагностуванню та лікуванню ракових захворювань шкіри. Також, не зважаючи на закінчення місяця діагностування, лікарі закликають всіх українців проводити регулярні обстеження і нагадують, що наше здоров'я знаходиться в наших руках доки ми пам'ятаємо про профілактику та вчасне звертання до спеціалістів. На ранніх стадіях раки шкіри в своїй більшості виліковні, чого не можна сказати про запущені випадки цих захворювань.

В межах вищезазначеного терміну у 790 дерматовенерологічних установах всієї України на предмет наявності раків шкіри було оглянуто та продіагностовано більш ніж 350 тисяч українців, що піклуються про власне здоров'я та здоров'я рідних та близьких.


Якщо Ви бажаєте зберігати вашу шкіру здоровою та захищеною від негативного впливу навколишнього середовища, віднесіться з увагою до наступних рекомендацій:

1. Небажано перебувати на пляжі в період з 10 до 16 години.

2. Відмовтесь від відвідування соляріїв.

3. Категорично не допускайте перебування на пляжі дітей у віці до 3-х років.

4. Використовуйте сонцезахисний одяг: капелюхи з широкими полями, сорочки з довгим рукавом та сонцезахисні окуляри.

5. Категорично не заклеюйте родимки пластиром.

6. Використовуйте сонцезахисні засоби в період перебування на сонці.

7. Проводіть самостійний огляд шкіри з метою виявлення підозрілих новоутворень шкіри.

8. При знаходженні новоутворень на шкірі треба негайно звернутися до лікаря-дерматолога.

9. У випадку травми родимки негайно зверніться до лікаря-дерматолога.

10. За допомогою лікаря проведіть дерматоскопію усіх підозрілих родимок та новоутворень шкіри.


Аби відпочити на курорті без «сюрпризів»

Алкоголь на пляжі – під категоричною забороною, засмага топлес дуже шкодить молочним залозам, а дитину варто оздоровлювати не менше 21 дня. Тернопільські медики радять, як поводитись на морському курорті

Аби під час відпочинку не простоювати під кабінетами лікарів, варто дотримуватись елементарних правил та захопити із собою аптечку з основними препаратами. Тоді відпустка пройде без неприємних сюрпризів, запевняють тернопільські медики.

Коли плануєте поїздку на море з дитиною, потрібно обов’язково проконсультуватися з педіатром, адже багатьом малюкам відпочинок на морі категорично протипоказаний. Дільничний педіатр під час консультації огляне дитину, оцінить стан її здоров’я, і якщо є підстави для відмови від поїздки на морський курорт, може порадити більш сприятливі для вашої дитини місця чи форми відпочинку.

Перший тиждень — акліматизація

  • Лікар дасть індивідуальні рекомендації саме для вашої дитини та допоможе сформувати аптечку, яка має бути під рукою у батьків, – каже дільничний педіатр 4 педіатричного відділення Алла Вітоль. – Проконсультує щодо дозування та в яких випадках що приймати. Аптечку потрібно формувати індивідуально, і що туди покласти, залежить від віку дитини і перенесених захворювань, схильності до алергічних проявів та наявності хронічних захворювань.

Коли таки приїхали в курортну зону, варто пам’ятати, що різка зміна місця проживання та клімату часто призводить до акліматизації, яка проходить протягом першого тижня, нагадує педіатр. Тому, аби дитину оздоровити, варто відпочивати на морі не менше 21 дня. А по приїзді в курортну зону одразу дізнатись, де в разі потреби вашій дитині зможуть надати кваліфіковану меддопомогу.

  • У перший день не поспішайте на пляж купатися та засмагати, адже для дітей це вкрай шкідливо, – радить пані Алла. – Краще прогулятись узбережжям чи ознайомитись з новим місцем.

У наступні кілька днів варто поплавати з дитиною кілька разів до 5 хвилин, причому температура води має бути не менше 18-20 градусів, наголошує педіатр. Коли вода прогрівається до 24 градусів, дітям можна плавати 5-7 хвилин, а при 26 град – до 10 хв.

На пляжі від 11 до 16 год. – табу

  • Перед купанням потрібно приймати повітряні ванни, однак не на сонці, а в тіні, і ні в якому разі не заходити у воду розігрітим, – каже лікар.

Засмагати дітям треба також за правилами. Привчати малечу до прямого сонця потрібно поступово – від 5-10 хвилин до 40-50 протягом дня, адже в дітей надзвичайно ніжна і чутлива шкіра.

  • Перебувати дітям на пляжі від 11 до 16 год. категорично заборонено, – зауважила педіатр. – У цей час найбільша інтенсивність ультрафіолетового випромінювання, що надзвичайно шкідливо для діток. Це може призвести до теплових ударів, опіків. Активізується за таких умов і зростання злоякісних захворювань.

Якщо ваша малеча дома відмовляється від денного сну, на курорті його таки варто додати до режиму, це піде дитині лише на користь. Завчасно треба подбати і про гардероб дитини. У ньому має бути одяг з натуральних тканин, легкі кофтинки з довгим рукавом для перебування на пляжі та кілька змінних головних уборів. Також варто взяти тепліші речі на випадок зміни погоди.

Рятуйтесь компресом з льодом

При сонячному ударі, якщо дитина квола або у неї болить голова, її одразу потрібно перенести в тінь чи прохолодне приміщення, однак уникати різкої зміни температури, радять лікарі. Прикласти на голівку та ділянку серця холодні компреси з льодом чи змочені в холодній воді. Напоїти прохолодними негазованими напоями. Якщо у дитини болить голова чи піднялась температура, дати обезболюючі чи жарознижуючі препарати.

  • Якщо дитина отримала сонячний опік, прикладіть до ушкодженого місця холодний компрес чи змастіть «Пантенолом» – він має обезболюючу, протинабрякову і протизапальну дію. Якщо рятуєтесь спеціальними кремами, то зауважте, чи такий підходить за віком вашій дитині, щоб не викликав алергії, був сертифікованим та  відомої фірми.

Сонцезахисні креми потрібно наносити мінімум за 30 хвилин до виходу на сонце, радять лікарі. Зауважте, чим менша за віком дитина, тим більший фактор захисту їй потрібен. Перевірте, щоб крем не містив штучних домішок.

Це ж стосується і засобів захисту від комарів та інших комах. Вони мають бути від надійного та перевіреного виробника, відповідати віку дитини та не мати штучних домішок, або не викликати алергії. Якщо ви плануєте брати із собою фумігатор, придбайте спеціальні «дитячі» пластини чи рідину. Після укусів рану треба обробити  перекисом або спецзасобом.

«Ні» солодощам з пляжу

  • Годування дитини залежить від віку, однак краще давати їсти малюкам те, до чого вони звикли дома, – радить Алла Вітоль. – Не пропонувати екзотичних фруктів та солодощів, які продають на пляжах. Для пиття і приготування їжі використовувати лише питну бутильовану воду. Адже якість водопровідної в береговій зоні може бути низькою.

Перед тим, як давати фрукти і овочі дитині їх потрібно добре помити. Обережно з дегустацією перших смаколиків, адже вони можуть мати підвищений вміст мінеральних речовин.

Щодо відпочинку дорослих, медики вважають, що всі знають ці елементарні правила. Однак, з’явившись на пляжі, чомусь нерідко забувають про них.

Не «печіться» на пляжі від 11 до 16 год, пийте побільше негазованої рідини та дотримуйтесь елементарних правил особистої гігієни. Тоді відпочинок буде корисним та додасть здоров’я, позитиву і сил на весь рік, переконують лікарі.

Не варто засмагати під відкритим сонцем, застерігають медики. Передусім, це може призвести до термічних опіків. Перебування під палючим сонцем може сприяти появі пігментних плям та наростів, призвести до різкого старіння шкіри і навіть до раку.

Помічні… кефір та капуста

  • Останнім часом популярним стає засмагання топлес, то хочу нагадати жінкам, що це дуже шкодить молочним залозам, – зауважила лікар загальної практики сімейної медицини Ірина Корнієнко. — Щоб вберегти волосся, не варто скидати головний убір, навіть коли ви купаєтесь в морі.

Якщо таки отримали опік шкіри, її варто рятувати кефіром. При теплових ударах можна прикласти до голови капустяний листок і пити багато негазованої рідини і лише в крайньому разі застосовувати медикаменти.

Не перевантажуйте організм надто гарячою, жирного та гострою їжею і не зловживайте алкоголем, радить терапевт. Організму і так важко прилаштуватись до переміни місця і клімату, отож не варто його ще більш обтяжувати. Якщо готуєте самі, треба ретельно мити овочі і фрукти та при потребі їх термічно обробляти.

Аптечка в дорогу

  1. Жаропонижаючі засоби («Парацетамол», «Німесил»)
  2. Обезболюючі («Імет», «Кетанов», «Диклоберн»)
  3. При діареї  та кишкових розладах («Смекта», «Ніфуроксазит», «Активоване вугілля», «Сорбекс», «Смекта»)
  4. Протиалергени («Діазолін», «Лоратадин», «Кларитин»)
  5. Ферменти для покращення травлення («Мезим», «Фестал»)

Аптечка для малюка:

  1. Засоби захисту від сонця та після засмаги
  2. Жарознижуючі та обезболюючі («Парацетамол» – «Ефералган», «Панадол», нестероїдні протизапальні препарати – «Нурофен», «Ібуфен»).
  3. Противірусні препарати («Лаферобіон» – в краплях в ніс або свічки, назальний спрей «Делуфен», «Гропринозин»).
  4. Сольові розчини при закладеному носі («Салін», «Но-соль», «Аква-маріс»).
  5. При нежиті («Називін», «Риназолін»).
  6. Протизапальні краплі для вух «Отіпакс», для очей – 20% розчин сульфацилу натрію.
  7. Термометр
  8. Зеленка або йод, 3% перекис, бинт, вата, бактерицидний лейкопластир.
  9. Протиалергічні засоби («Феністил», «Фенкарол», «Супрастин», «Едем»)
  10. При шлунково-кишкових розладах – ентеросорбенти (активоване вугілля, «Сорбекс дитячий», «Смекта», «Ентеросгель»), для відновлення втраченої рідини («Регідрон», «Хумана електроліт»), бактерійні препарати, які відновлюють мікрофлору кішківника («Біфіформ», «Лінекс», «Лактовіт») і ферменти для покращення травлення («Дігестин», сироп «Мезим-форте», «Пангрол»).
  11. При діареї та підвищенні температури («Ніфуроксазид»).
  • Увага! Ці медикаменти показані для невідкладної допомоги, але самолікуванням займатися не можна, у разі потреби варто звернутися до лікаря.

Інформація про прямі та «гарячі» лінії органів виконавчої влади

1