Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Фрунзівка

Нове в нарахуванні лікарняних листів по тимчасовій непрацездатності та вагітності та пологах у 2015 році

Нове в нарахуванні лікарняних листів по тимчасовій непрацездатності

та вагітності та пологах у 2015 році

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 № 77-VIIІ (далі — Закон № 77).

Зі змінами в законодавстві про соціальне страхування доводиться мати справу не вперше. І щоразу застосування нових норм законодавства прив’язувалося не до дати набрання чинності ними, а до настання страхового випадку. Тому нові розміри виплати лікарняних й обмеження щодо виплати лікарняних і декретних поширюються тільки на страхові випадки, що настали починаючи із 1 січня 2015 року.

На користь такого підходу вказують і положення Закону про соціальне страхування. Так, страховим випадком за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності є подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи, членів її сім’ї або іншої особи на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг (абз. 3 п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону №77). А право на матеріальне забезпечення виникає з настанням страхового випадку в період роботи (абз. 2 ч. 1 ст. 19 Закону №77).

Відповідно до ст. 24 Закону №77, нові розміри допомоги по тимчасовій непрацездатності залежно від страхового стажу починаючи з 1 січня 2015 року стали такі:

* при страховому стажі до 3 років допомога виплачується в розмірі 50% середньої зарплати (раніше було 60%);

* при страховому стажі від 3 до 5 років — у розмірі 60% середньої зарплати (так було й раніше);

* при страховому стажі від 5 до 8 років — у розмірі 70% середньої зарплати (раніше було 80%);

* при страховому стажі понад 8 років — у розмірі 100% середньої зарплати (розмір не змінився).

До того ж у зв’язку з тим, що вилучили ст. 23 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII, чорнобильці 4 категорії тепер не мають права на оплату лікарняного в розмірі 100% середньої зарплати (незалежно від страхового стажу), тобто при оплаті лікарняних таким особам тепер застосовуються розміри, передбачені ст. 24 Закону №77.

Норма щодо нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої зарплати незалежно від страхового стажу для деяких категорій осіб (ветерани війни, донори, особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи (крім осіб, віднесених до 4 категорії, тощо) лишилася незмінною.

Отже, допомога по тимчасовій втраті працездатності, початок якої припадає на дату до 01.01.2015 р. і продовжується в січні цього року, має бути призначена згідно зі ст. 37 Закону № 2240, а для страхових випадків, що настали у 2015 році, — відповідно до ст. 24 Закону №77.

Допомога по вагітності та пологах, як і раніше, виплачується в розмірі 100% середньої зарплати, але з урахуванням обмежень, установлених ч. 4 ст. 19 Закону №77.

Застрахованим особам, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Держреєстр) мають страховий стаж менше шести місяців, згідно із ч. 4 ст. 19 Закону №77 виплата матзабезпечення обмежується такими розмірами:

* допомога по тимчасовій непрацездатності надається виходячи із нарахованої зарплати, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку

* допомога по вагітності та пологах — виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку

При застосуванні норми ч. 4 ст. 19 Закону №77 обмеження виплати застосовується, якщо немає сумарного 6-місячного страхового стажу протягом останніх 12 календарних місяців, що передують страховому випадку. Тобто йдеться не про повних 6 календарних місяців стажу (лист Фонду від 17.01.2015 р. № 2.4-17-92).

Така ситуація може виникнути в разі, коли працівника (без трудового та страхового стажу) прийняли на роботу, а він захворів до спливу 6-місячного періоду роботи чи якщо перед настанням страхового випадку в застрахованої особи була тривала відпустка без збереження зарплати або відпустка по догляду за дитиною до шести років. Адже зазначені періоди не враховуються до страхового стажу.

Ще одне запитання, що виникає в бухгалтерів: у якому розмірі здійснювати оплату перших п’яти днів непрацездатності? Адже в Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затвердженому постановою КМУ від 06.05.2001 р. № 439 (далі — Порядок № 439), залишилися старі розміри виплат?

Поза сумнівом, застосовувати потрібно нові розміри виплати, передбачені ст. 24 Закону №77, і для оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, і для допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок Фонду. Адже норми інших нормативно-правових актів до приведення їх у відповідність до цього Закону застосовуються в частині, що не суперечить його вимогам (п. 8 р. VII Закону №77).

І на останок, починаючи із 1 січня 2015 року строк звернення застрахованих осіб за призначенням матзабезпечення обмежено 12 календарними місяцями із дня відновлення працездатності, інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи або члена сім’ї, який перебував на її утриманні (ч. 5 ст. 32 Закону №77). До того ж ця норма застосовується незалежно від дати настання страхового випадку, а прив’язана до дати закінчення страхового випадку.

Олена Коствська,

головний спеціаліст Фрунзівської

міжрайонної дирекції ФСС з ТВП

Інформація взята з друкованих видань:

"Новини Фрунзівщини", "Промінь" та "Красноокнянський вісник" від 6 лютого 2015року

Категорія: Фрунзівка | Додав: zloy (06.10.2015)
Переглядів: 602 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: